اتوپلاستی در کرج

اتوپلاستی

اتوپلاستی به روش جراحی تغییر فرم لاله گوش و قسمت خارجی گوش اطلاق می شود. هدف از انجام این روش جراحی، اصلاح فرم بد گوش و بهبود زیبایی ظاهری گوش می باشد.این روش جراحی هم چنین به تغییر فرم گوش در پی مواردی مانند تصادف و یا اختلالات مادرزادی کمک می کند.

اتوپلاستی-در-کرج

برجسته بودن و بیرون زدگی گوش ها می تواند برای کودکان و یا حتی بزرگسالان آزاردهنده باشد. در صورتی که گوش بیشتر از دو سانتی متر از سر بیرون بزند، به عنوان گوش برجسته در نظر گرفته خواهد شد.اتوپلاستی یا جراحی گوش، روشی است که به رفع این قبیل مشکلات کمک می کند و می تواند به عنوان یک روش زیبایی و یا درمانی در نظر گرفته شود.

دلایل انجام اتوپلاستی

لاله گوش  یا قسمت خارجی گوش، نقش کمرنگی در شنوایی دارند.

در برخی موارد، برجسته بودن گوش ها می تواند باعث پایین آمدن اعتماد به نفس و بروز مشکلات روانی شود. البته به این مورد نیز اشاره کنیم که در صورتی که گوش ها به سر چسبیده باشند نیز می تواند زیبایی ظاهری و اعتماد به نفس را تحت تاثیر قرار دهد.

بیرون زدگی گوش ها در بزرگسالان نیز می تواند فعالیت های روزانه را تحت تاثیر قرار دهد.

اما علت برجسته شدن گوش ها چیست؟

گوش خارجی، در زاویه 20 تا 35 درجه با سر قرار دارد. در صورتی که این زاویه بیشتر از 35 درجه شود، اصطلاحا گفته می شود گوش برجسته می باشد.

برجسته بودن و بیرون زدگی گوش ها می تواند زمینه ارثی داشته باشد، که البته این مورد به ندرت دیده می شود. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که بیرون زدگی گوش ها تاثیری بر روی شنوایی نخواهد گذاشت.

برخی دیگر دلایل بیرون زدگی گوش ها عبارتند از:

  • رشد بیش از حد غضروف. در صورتی که لاله گوش، میزان غضروف زیادی داشته باشد، احتمالا گوش ظاهر برجسته و بیرون زده ای خواهد گرفت.
  • عدم رشد غضروف. گاهی ممکن است غضروف قسمت فوقانی گوش در طول بلوغ، به میزان کافی رشد نکند. در چنین شرایطی، لبه گوش خارجی به سمت داخل چین نمی خورد و گوش بیرون میزند.
  • آسیب و صدمه. گاهی وارد آمدن ضربه به گوش می تواند علت بیرون زدگی گوش باشد.

آمار جامع و دقیقی وجود ندارد که نشان دهد چه تعداد نوزاد با نقایص و یا ناهنجاری های گوش به دنیا می آیند. اما حدود سی درصد کودکانی که گوش برجسته یا بیرون زده دارند، در بد تولد هیچ گونه مشکلی ندارند و تغییر فرم گوش معمولا از اوایل سه ماهگی مشخص خواهد شد.

در برخی موارد، مکشلات ظاهری گوش خود به خود اصلاح می شود. اما در صورت عدم اصلاح گوش به مرور زمان، جراحی گوش یا همان اتوپلاستی از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

تغییر مدل گوش

در تغییر فرم و اصلاح ایرادات گوش، از دو تکنیک استفاده می شود:

  • اسپلینت گوش

روش ایمن و ساده ای که در نوزادان زیر شش ماه انجام می شود. در این روش، جراح با استفاده از اسپلینت، قسمت نرم غضروف را تغییر شکل می دهد. این اسپلینت از گوش محافظت می کند و گوش را در پوزیشن جدید ثابت نگه می دارد.

بعد از شش ماهگی، غضروف از حالت نرمی در می آید و فرم می گیرد.

  • اتوپلاستی

این روش جراحی به بازسازی، ترمیم و اصلاح مشکلات مربوط به لاله گوش کمک می کند.

جهت رسیدن به نتایج بهتر، این جراحی باید بعد از پنج سالگی انجام شود، زمانی که گوش به اندازه کافی رشد کرده باشد.

در اتوپلاستی، چین هایی بر روی گوش زده می شوند که باعث می شود گوش در نزدیکی سر قرار بگیرد و به اصلاح فرم گوش کمک شود.

از جراحی اتوپلاستی چه انتظاری می توان داشت؟

جراحی اتوپلاستی می تواند در بزرگسالان با بی حسی موضعی انجام شود، اما کودکان حتما باید بیهوش شوند.

بعد از اعمال بی حسی و یا بیهوشی، برشی پشت گوش زده می شود. این روند در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد و بعد از پایان جراحی، اسکاری پشت گوش باقی خواهد ماند. این اسکار به مرور زمان محو می شود.

دکتر سحر انصاریپور، جراح زیبایی بینی در کرج و همچنین متخصص گوش حلق و بینی هستند و جراحی زیبایی بینی, بوتاکس و فیلر و مشاوره زیبایی رایگان را انجام می دهند، برای ارتباط با دکتر انصاری پور، با شماره ی :۰۲۶۳۲۲۲۷۷۴۰ تماس بگیرید و یا به اینستاگرام دکتر انصاریپور مراجعه کنید.

 

بعد از اتوپلاستی، چه مراقبت هایی نیاز است؟

دوره نقاهت به چه صورت طی خواهد شد؟

معمولا بعد از پایان جراحی، پانسمانی به مدت چند روز بر روی گوش قرار  می گیرد. تا زمانی که گوش پانسمان است، باید از شست و شوی این ناحیه خودداری شود. بعد از برداشتن پانسمان، هدبندی در طول روز حتی هنگام خواب نیز بر روی گوش قرار می گیرد.

هدبند از کشیده شدن گوش ها خودداری می کند. به خصوص هنگام خوابیدن که گوش با سطح بالشت تماس پیدا می کند.

بیمار می تواند یک هفته بعد از جراحی به محل کار و یا مدرسه برگردد و بعد از گذشت دو هفته، محدودیتی در انجام کارها و فعالیت های روزانه وجود نخواهد داشت.

افراد باید هنگام انجام فعالیت، مراقب وارد آمدن هر گونه آسیب و ضربه به گوش خود باشند. به همین خاطر، باید از انجام فعالیت های ورزشی به مدت حداقل سه ماه خودداری شود. شنا کردن و رفتن به استخر به مدت حداقل هشت هفته ممنوع می باشد.

ممکن است بیمار احساس کند گوش ها کمی بی حس هستند، این حالت ممکن است تا دو هفته ادامه پیدا کند و بعد از آن برطرف خواهد شد.

 در پایان این که،

جراحی گوش که اتوپلاستی نام دارد، از جمله روش های جراحی است که درصد موفقیت بالایی را به همراه دارد. بیرون زدگی و برجسته بودن گوش ها می تواند زیبایی ظاهری را تحت تاثیر قرار بدهد و اعتماد به نفس فرد را پایین بیاورد.

گاهی ممکن است کودک از بدو تولد با ناهنجاری های ظاهری در گوش به دنیا بیاید، در چنین مواردی، این روش جراحی در سنین پایین تر انجام خواهد شد. در غیر این صورت، توصیه می شود ابتدا رشد استخوان های گوش کامل شود و سپس تصمیم به جراحی گرفته شود تا نتایج بهتری حاصل گردد.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

Call Now Button